www.cerehis.sk info@cerehis.sk

Faraónove tajomstvá

>>> AKO SA ZORIENTOVAŤ NA PODUJATÍ (kde nájsť vybranú aktivitu) <<<

Pre malých milovníkov histórie – obzvlášť starovekého Egypta – máme skvelý tip na dodatočnú oslavu Dňa detí. Košická Tabačka sa 3. júna premení na tajomnú krajinu pyramíd, v ktorej budú malí dobrodruhovia odhaľovať Faraónove tajomstvá. Začíname o 13:00.

Pôvodné staroegyptské hry

Ako najlepšie priblížiť deťom staroveký Egypt? Predsa prostredníctvom tvorivých dielní, kostýmov, divadla a samozrejme hier. Trúfate si vyzvať súpera v najstaršej známej doskovej hre Senet, ktorá sa hrá už viac ako 3000 rokov? Alebo vyskúšate hru Mehen, ktorá je považovaná za prvú hru pre viac hráčov v histórií? Hrá sa na doske, ktorá má podobu skrúteného hada (Mehen bol hadí boh). Víťazom sa stáva ten, kto ako prvý vstúpi na hadiu hlavu. Tí, ktorým sa neujde miesto pri hracích stoloch, si budú maľovať obrázky alebo vyrábať záložky či figúrky s egyptskou tematikou.

Hieroglyfy aj uznávaná egyptologička

Neodmysliteľnou súčasťou egyptskej civilizácie boli hieroglyfy. Toto úchvatné obrázkové písmo dodnes udivuje odborníkov i laikov. A aj naši malí návštevníci sa oboznámia s niekoľkými znakmi a dokonca si vyskúšajú napísať svoje meno v hieroglyfickom písme.

Sme poctení, že naše pozvanie prijala aj uznávaná egyptologička Mgr. Marie Peterková Hlouchová, Ph.D., ktorá sa už niekoľkokrát zúčastnila archeologických expedícií v Egypte aj Sudáne a je odborníčkou na staroríšske náboženstvo a spracovanie drevených rakiev z 1. tisícročia p. n. l, ktoré sa našli v Abúsíru. Už teraz sa teší na otázky malých egyptológov 🙂

Hry a tvorivé aktivity na chvíľu vystrieda divadelné predstavenie Včelia kráľovná, symbol Dolného Egypta. V závere čaká malých dobrodruhov tombola so skvelými cenami.

Aké Faraónové tajomstvá sa vám podarí odhaliť?
_______
Tešíme sa na vás.
Kedy: 3. jún 2023 o 13:00 hod.
Kde: Tabačka Kulturfabrik (Gorkého 2, Košice)
Vstupné: 5 eur/ osoba

(Vstupné zahŕňa materiál na workshopy + lístok do tomboly)