www.cerehis.sk info@cerehis.sk

Staroegyptské hry

V CEREHISe sa už roky venujeme popularizácii humanitných vedných odborov, medzi ktoré patrí aj obľúbená egyptológia. Starovekým hrám sme prišli na chuť počas prednášky Košickej egyptologickej jesene v roku 2021, keď nám ich predstavila Mgr. Marie Peterková Hlouchová z Českého egyptologického ústavu. V roku 2023 sme tieto hry predstavili deťom na podujatí Faraónove tajomstvá a na obľúbenom PegasCone v Prešove.

Workshop staroegyptských hier v košickej Tabačke
Workshop staroegyptských hier v košickej Tabačke

Aké staroegyptské hry poznáme?

Senet je pôvodná staroegyptská dosková hra z obdobia starovekého Egypta, známa už okolo roku 3100 pr.Kr. Význam slova Senet znamená plynutie a spája sa s cestou do večného života. Je to najznámejšia staroegyptská hra, ktorá si udržala popularitu od preddynastického obdobia (pred zjednotením Egypta) až po neskoré obdobie (6.-3. storočie pr.Kr.). Senet nehrali len panovníci a vyššia spoločenská vrstva, ale aj najnižšie postavení obyvatelia v spoločnosti. Tým stačil aj jednoduchý herný plán nakreslený na dreve alebo papyruse. Naproti tomu si panovníci dopriali prepychové herné dosky z drahých kameňov či slonoviny. Asi najznámejšia pôvodná hra Senet bola objavená́ v hrobke faraóna Tutanchamóna.
1024px-Maler_der_Grabkammer_der_Nefertari_003
https://www.science.org/content/article/original-board-game-death
https://sk.wikipedia.org/wiki/Senet#/media/Súbor:SenetBoard-InscribedWithNameOfAmunhotepIII_BrooklynMuseum.png

‎ ⇑ Senet ⇗ ⇒ Mehen ⇒

https://en.wikipedia.org/wiki/ Mehen_%28game%29#/media/File:-3000_Abydos _Spiel_der_Schlange_Mehen_anagoria.JPG
Hra Mehen pochádza z preddynastického obdobia a z obdobia Starej ríše (obdobie medzi rokmi 3000-2300 pr. Kr.). Patrí medzi jednu z najstarších známych doskových hier. Význam slova „mehen“ znamená „stočený“. Taktiež je Mehen meno božstva v podobe hada, ktoré chránilo slnečného boha Ra na jeho ceste.

 

Jednoduché verzie oboch staroegyptských hier sme si pre vás pripravili vo forme .pdf súborov, ktoré si môžete vytlačiť vo formáte A4, alebo A3 a vďaka jednoduchému návodu si ich môžete ihneď zahrať kdekoľvek sa nachádzate. Pri vystrihovaní a skladaní hry môžete zapojiť aj najmenších hráčov do kreatívnej činnosti. Vďaka ich pomoci si budú výtvor o to viac vážiť a s väčšou chuťou si ho aj zahrajú. Taktiež si na chvíľu môžete vyskúšať „stať sa“ starovekými Egypťanmi, ktorí mali tieto hry vo veľkej obľube. Obe hry SENET aj MEHEN vám radi poskytneme za dobrovoľný príspevok, vďaka ktorému budeme môcť aspoň čiastočne pokryť náklady na grafické spracovanie hier a podporíte tým našu činnosť. Veríme, že sa aj vám budú tieto staroveké hry páčiť a budeme radi ak nám to dáte vedieť na info[a]cerehis.sk alebo na našom facebooku 🙂