Pre poskytnutie čo najlepších slúžieb používame súbory "cookies" na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom tiež na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Kliknutím na tlačidlo „Súhlasím“ súhlasíte s využívaním cookies.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Konferencia Obce za prevratu: mocenské, etnické a hospodárske zvraty na vidieku v rokoch 1918 – 1920
Usporiadatelia:
Centrum pre religionistiku a historické štúdiá v Košiciach
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi
Krajské múzeum v Prešove
Štátna vedecká knižnica v Košiciach
Centrum spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied v Košiciach
Rok 1918 bol posledným rokom globálneho konfliktu prvej svetovej vojny, ktorá destabilizovala stredoeurópsky región a v konečnom dôsledku spôsobila rozpad Rakúsko-Uhorska. Nacionalizmus politických a intelektuálnych elít jednotlivých národných komunít a geopolitické záujmy mocností prekreslili štátne hranice a viedli k vzniku nástupníckych „národných“ štátov. V historiografii je pomerne dobre zmapované, aký dopad mala Veľká vojna na národné komunity, či už víťazné alebo porazené, ich hlavné i regionálne mestá či historické regióny. Už menej sa pozornosť venovala obecným dejinám, tomu, ako sa dotkla zmena režimov vidieckeho obyvateľstva, rozsahu zmien spôsobu ich života alebo spolunažívania, výmenám stráží na radniciach a v obecných zastupiteľstvách, pamäti vidiečanov na vojnu a vznik nových štátov. Väčšina obyvateľov Slovenska žila až do 60. rokov 20. storočia na vidieku, preto by rurálne dejiny nemali byť obchádzané.
Cieľom konferencie Obce za prevratu je poskytnúť priestor pre široké spektrum bádateľov dejín obcí, ktorí by pri príležitosti výročia ukončenia prvej svetovej vojny a vzniku Československa prezentovali výsledky svojho výskumu v kolektíve rovnako zameraných historikov/dejepiscov. Snahou organizátorov konferencie je pripraviť tvorivé prostredie pre výmenu poznatkov s možnosťou komparácie styčných bodov i odlišností v dejinách obcí v tomto období. Výstupom z konferencie by mala byť kolektívna monografia, ktorá bude predstavovať analýzu jednotlivých príspevkov ako prípadových štúdií k širšej syntéze rurálnych dejín v tomto prelomovom období 20. storočia. Príspevky účastníkov konferencie by sa preto mali zamerať na tieto okruhy:
– vojna a obec: hospodárske, správne a demografické zmeny
– obec vo vojenských operáciách – vojenské misie, rekvirácie, mobilizácie, vplyv boľševických režimov Maďarskej a Slovenskej republiky rád, obce a legionári
– občiansky aktivizmus za nový štát verzus pasivita vidiečanov
– odpor voči novej republike, spontánne prejavy nespokojnosti, protesty, zhromaždenia, štrajky, petície, politické iniciatívy proti pripojeniu k nástupníckemu štátu
– etnické konflikty, Slováci, Česi, Nemci, Maďari, Rusíni, Poliaci, postoj k Židom a iným menšinám v obci
– zmeny jazykového úzu v úradoch, kostoloch, verejnom i súkromnom priestore
– obecné elity: „výmena stráží“ po vzniku Československa, resp. iných nástupníckych štátov, kontinuita verzus diskontinuita – starosta, mestské zastupiteľstvo, klérus, šľachta, obchodníci, podnikatelia, spolky, združenia
– politické preferencie obyvateľov vidieka v prvých rokoch po vojne
– obec a nová štátna alebo správna hranica: presmerovanie pracovných a správnych vzťahov k novým regionálnym centrám
– demografické zmeny: nútená i dobrovoľná migrácia v dôsledku vojny a vzniku nástupníckych štátov
– etablovanie československej štátnej správy: peniaze, pozemková reforma, víťazi a porazení – hospodársky progres verzus regres, rekonfigurácia vlastníckych pomerov
– mocenské a spoločenské zvraty v pamäti – lokálna tlač, obecné kroniky, memoáre, živá pamäť
Miesto a dátum konania konferencie
Sekcia 1:
Košice, 14. november 2018
Štátna vedecká knižnica v Košiciach
Pribinova 1
Organizačný výbor:
Zdenka Bencúrová (CEREHIS)
Veronika Szeghy-Gayer (ŠVK)
Viktor Szabó (ŠVK)
Lucia Heldáková (CEREHIS/SAV)
Ondrej Ficeri (CEREHIS/SAV)
Sekcia 2:
Spišská Nová Ves, 15. november 2018
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi
Letná 57/50
Organizačný výbor:
Martin Furmanik (Múzeum Spiša)
Miroslav Števík (Múzeum Spiša)
Juraj Pavlis (Múzeum Spiša)
Ondrej Ficeri (CEREHIS/SAV)
Zdenka Bencúrová (CEREHIS)
Sekcia 3:
Stropkov, 16. november 2018
Krajské múzeum v Prešove – Kaštieľ Stropkov
Zámocká 519/3
Organizačný výbor
Nikoleta Lattová (Krajské múzeum v Prešove)
Jozef Kušnír (Krajské múzeum v Prešove)
Lucia Heldáková (CEREHIS/SAV)
Ondrej Ficeri (CEREHIS/SAV)