Pre poskytnutie čo najlepších slúžieb používame súbory "cookies" na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom tiež na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Kliknutím na tlačidlo „Súhlasím“ súhlasíte s využívaním cookies.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Doc. PhDr. Luboš Bělka, CSc. : ( FF, Masarykova univerzita, Brno): První Čechoslováci ve Lhase a jejich vnímání tibetského buddhismu
Doc. PhDr. Luboš Bělka, CSc. se již téměř tři dekády zabývá studiem tibetského buddhismu, zejména v Burjatsku, v zemi okolo jezera Bajkal, kde sídlí Burjati vyznávající od roku 1717 buddhismus. V poslední době se také zaměřuje na studium dějin prvních kontaktů českých a slovenských cestovatelů do Tibetu a Mongolska. Přednáší na Ústavu religionistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Abstrakt: Přednáška se zabývá zpracováním badatelského materiálu týkajícího se unikátního období padesátých let minulého století, kdy Čechoslováci pracovně navštěvovali Čínskou lidovou republiku a podávali o tom svědectví ve formě reportáží filmových i rozhlasových, hraných filmů, cestopisů, časopiseckých článků atp., vše v duchu budovatelského nadšení ze spřátelené Číny. Tyto dokumentární materiály jistě v rozmanitých archivech existují a byly již ve velké míře zpracovány a publikovány. Jenže daleko zajímavější je odvrácená tvář, tedy dosud nepublikované materiály typu soukromé cestovní deníky, nepublikované fotografie, korespondence a další podobné materiály, které nabízejí daleko plastičtější a nečernobílý obraz doby z více než půlstoletí staré historie.
Přednáška se zaměřuje na první československou pracovní návštěvu Tibetu v roce 1954, kterou uskutečnili režisér Vladimír Sís (1925-2001) a kameraman Josef Vaniš (1927-2009). Nebyli ani etnologové ani religionisté, přesto se jim podařilo nashromáždit velké množství vizuálního materiálu, filmového i fotografického, zachycujícího tehdejší podobu náboženského života v Tibetu: kláštery v tibetské provincii Kham, chrámy ve Lhase a také mladičkého 14. dalajlamu.
Přednáška s besedou bude doprovázena množstvím ukázek z původního materiálu.
Miesto konania prednášky:
Kultúrno-vzdelávacie centrum Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, Pribinova 1, Košice
https://goo.gl/maps/UiU21w5RLz52
Dátum a čas konania prednášky: 25. 4. 2018 o 16:30 – 18:00