Pre poskytnutie čo najlepších slúžieb používame súbory "cookies" na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom tiež na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Kliknutím na tlačidlo „Súhlasím“ súhlasíte s využívaním cookies.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Mgr. Tibor Sedláček, PhD. (Slovenská spoločnosť pre štúdium náboženstiev pri SAV, Bratislava): Náboženstvo Churritov a ich krvavé rituály v starovekom Urkeši
Mgr. Tibor Sedláček, PhD. vyštudoval religionistiku na Katedre porovnávacej religionistiky FF UK v Bratislave, kde aj externe prednáša. Doktorát získal na Ústave religionistiky FF MU v Brne. Venuje sa náboženstvám starovekého Predného východu, ikonografii a vzťahu medzi obrazom a textom, so špecializáciou na oblasť Mezopotámie a Churritov. Publikoval viaceré odborné a vedecko-populárne články a je autorom knihy Doklady raného náboženstva Churritov v starovekom Urkeši.
Abstrakt: Prednáška si kladie za cieľ predstaviť rozmerný podzemný objekt objavený na lokalite Tell Mózán, v staroveku známej ako Urkeš, ktorá sa v súčasnosti nachádza na území severovýchodnej Sýrie. Pozornosť bude upriamená na početné kostené pozostatky niekoľkých zvieracích druhov a ďalšie zaujímavé objekty, ktoré štruktúra obsahovala. Taktiež budú predstavené staroveké písomné pramene zaznamenávajúce krvavé rituály, ktoré boli určené pre podsvetie. Aj na základe týchto textov možno konštatovať, že podzemný objekt v Urkeši mal rituálnu funkciu a s veľkou pravdepodobnosťou tu dochádzalo ku komunikácii s podsvetnými božstvami za konkrétnym účelom.
Miesto konania prednášky:
Kultúrno-vzdelávacie centrum Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, Pribinova 1, Košice
https://goo.gl/maps/UiU21w5RLz52
Dátum a čas konania prednášky: 27. 6. 2018 o 16:30 – 18:00