Pre poskytnutie čo najlepších slúžieb používame súbory "cookies" na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom tiež na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Kliknutím na tlačidlo „Súhlasím“ súhlasíte s využívaním cookies.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Mgr. Zdenka Bencúrová (Masarykova Univerzita, Brno): Náboženské reformy na Slovensku v období osvietenstva
Mgr. Zdenka Bencúrová absolvovala štúdium religionistiky v Prešove (Bc.), na univerzite Komenského v Bratislave (Mgr.) a v súčasnosti pôsobí na Ústave religionistiky Masarykovej univerzity v Brne, kde dokončuje dizertačnú prácu na tému Reforma cirkevného a náboženského života v dielach uhorských osvietencov.
Prednášala na Masarykovej univerzite v Brne, na Univerzite tretieho veku Masarykovej univerzity v Brne a na Univerzite Komenského v Bratislave.
Zaoberá sa obdobím osvietenstva, jozefinizmu a aplikáciou jozefínskych náboženských reforiem v praxi. Snaží sa o zachytenie mikrohistorickej perspektívy opierajúc sa o diela dobových autorov.
Obdobie osvietenstva so sebou prinieslo mnoho zmien v celej Európe. Výnimkou nebolo ani územie Slovenska. Počas panovania Márie Terézie bola spoločnosť konfrontovaná s realizáciou mnohých spoločensky zameraných reforiem (reforma súdnictva, školstva, zdravotníctva, urbárna reforma a iné). V duchu osvietenských zmien pokračoval aj Jozef II., ktorý sa v reformačnej činnnosti zameral na oblasť náboženstva. Medzi jeho najvýznamnejšie reformy patrilo zavedenie Tolerančného patentu, ktorým boli zrovnoprávnené náboženstvá evanjelického a. v., a kalvínskeho vyznania, a o rok neskôr Tolerančný patent pre židov, rozpustenie kontemplatívnych rádov a vytvorenie náboženského fondu, a pod. O procesoch, ktoré sa odohrávali v spoločnosti sa dozviete v aprílovej prednáške.