Pre poskytnutie čo najlepších slúžieb používame súbory "cookies" na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom tiež na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Kliknutím na tlačidlo „Súhlasím“ súhlasíte s využívaním cookies.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Mgr. Stanislav Gubančok: Bola Morena skutočnou staroslovanskou bohyňou? Zvyk vynášania smrti v komparatívnej perspektíve.
Zvyk vynášania Moreny je zaznamenaný etnografmi na konci 19. a v prvej polovici 20. storočia. Tento rituál so zjavne predkresťanským pôvodom nachádzame analogicky aj v niektorých ďalších krajinách so slovanským osídlením. Kto však bola figurína s menom Morena? Vzdelanci v období romantizmu a slovenského národného obrodenia ju pokladali za slovanskú bohyňu zimy a neskôr bola v odbornej literatúre považovaná za personifikáciu tohto ročného obdobia. Za pomoci komparatívnej jazykovedy, mytológie a folkloristiky môžeme detailnejšie porozumieť štruktúre tohto starobylého rituálu, ale tiež pokúsiť sa vysvetliť pôvod pomenovania Morena, Mamuriena, Marmoriena, či Majmoriena.
Mgr. Stanislav Gubančok je interným doktorandom Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, kde sa venuje komparatívnej mytológii Baltov a Slovanov. Je jedným z prvých odborníkov na Slovensku, ktorí prejavili záujem o baltské jazyky a kultúru na Slovensku a v súčasnosti pôsobí na stáži v litovskom Kaunase na Univerzite Vytautasa Veľkého. V rámci svojej dizertačnej, kde sa zameriava na porovnávanie litovských a slovenských jarných obyčajov predstaví slovenský zvyk vynášania Moreny v komparatívnej perspektíve s jeho litovskou analógiou.
Prednáška bola realizovaná online, vidieť ju môžete na YouTube:
Dátum a čas konania prednášky: 17. 5. 2023 o 17:30 – 19:00
Prednáškový cyklus z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.