Pre poskytnutie čo najlepších slúžieb používame súbory "cookies" na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom tiež na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Kliknutím na tlačidlo „Súhlasím“ súhlasíte s využívaním cookies.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Mgr. Ondrej Ficeri (Centrum spoločenských a psychologických vied, Slovenská akadémia vied, Košice): Košické náboženské obce ako inštitúcie nacionalizácie mesta v 1. polovici 20. storočia
Ondrej Ficeri je doktorand Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied. Svoje štúdiá trávil na univerzitách a výskumných ústavoch v Košiciach, Banskej Bystrici, Prahe a Budapešti. Zaoberá sa interetnickými vzťahmi v urbánnom priestore, konkrétne etnonacionálnou transformáciou Košíc v 20. storočí. Je autorom vedeckej monografie Košice v slovenskej historiografii (2016), v ktorej analyzuje stratégie slovenských historikov nacionalizovať dejiny tohto multietnického mesta v reakcii na jeho maďarizáciu pred rokom 1918 a v rokoch 1938 – 1945.
V priebehu 19. a 20. storočia prebiehal medzi maďarskými a (česko-)slovenskými politickými a intelektuálnymi elitami boj o „národnú“ príslušnosť strategického mesta Košice. Obe národné spoločenstvá sa snažili toto etnicky heterogénne mesto nacionalizovať vo svoj prospech. Prvým krokom bolo teritoriálne prisvojenie si mesta, nasledovala snaha o etnonacionálnu transformáciu identít tu žijúcich obyvateľov, snaha o zmenu vlastníckych pomerov, vrátane poštátnenia verejnej správy, ale i dosadzovania „národne spoľahlivých“ osôb do cirkevných inštitúcií. Do akej miery sa košické náboženské obce podieľali na nacionalizácii svojho sídelného mesta a do akej miery boli ochotné prihliadať na etnickú diverzitu vlastných veriacich? Boli medzi obcami nejaké rozdiely, a ak áno, aké, a ako sa rozlišovali v meniacich podmienkach striedajúcich sa mocensko-politických štruktúr? To sú otázky, na ktoré odpovede podá prednáška „Košické náboženské obce ako inštitúcie nacionalizácie mesta v 1. polovici 20. storočia“.
Fotogaléria k podujatiu: