Pre poskytnutie čo najlepších slúžieb používame súbory "cookies" na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom tiež na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Kliknutím na tlačidlo „Súhlasím“ súhlasíte s využívaním cookies.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Doc. Jiří Janák, Th.D.: Migrace duchů anebo I bohové mohou vyhynout
Staroegyptské náboženství byly úzce spjaté s přírodou, přírodními jevy, zvířaty a rostlinstvem. Mezi tvory, s nimiž se v rámci egyptského písma a umění často setkáváme, vynikají ptáci. Může jít o sokola stěhovavého spojovaného s oblohou, nebeskými tělesy a královskou autoritou, ibise posvátného spjatého s měsícem, moudrostí a bohem Thovtem nebo o supa bělohlavého (případně supa královského) pokládaného za emblematické zvíře Horního Egypta a svázaného s ikonografií bohyně Nechbety.
V hieroglyfických textech i ve výzdobě chrámů a hrobek můžeme také poměrně často nalézt zobrazení dvou zvláštních ptáků. Jeden je menší, má dlouhý ostrý zobák a chocholkou na hlavě. Je to ibis skalní, který Egypťanům sloužil jako vzor pro znak slova ach znamenajícího ducha mrtvých a kouzlenou moc zesnulých předků. Druhý pták je naopak vysoký, s dlouhým, silným zobákem a velkým rozpětím křídel. To je čáp sedlatý, nevětší létající pták starého Egypta, jehož obrázek Egypťané používali pro božskou moc a manifestaci božské síly na zemi.
Oba tito ptáci shodou okolností z Egypta v určitém období jeho dějin zmizeli. Záhy poté se pomalu měnily i hieroglyfické znaky s nimi spojené, a následně se dokonce změnily i související náboženské představy. Je to jeden z historicky doložených příkladů, jak změny klimatu a změny náboženství mohou mít zásadní vliv také na vývoj lidského myšlení, náboženství a magie.
Prednáška bude realizovaná online, vidieť ju môžete na YouTube:
Dátum a čas konania prednášky: 14. 12. 2022, 17:30 – 19:30
Prednáškový cyklus z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.