Pre poskytnutie čo najlepších slúžieb používame súbory "cookies" na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom tiež na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Kliknutím na tlačidlo „Súhlasím“ súhlasíte s využívaním cookies.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Doc. Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D.: V zemi slunečního boha – Egypt v době 5. dynastie
Epocha Staré říše je první obdobím rozmachu egyptského státu. Kromě absolutně centralizované správy v rukou panovníka v jejím počáteční části, rozvoje řemesel nebo stavby pyramid je charakterizováno zvyšováním vlivu slunečního kultu. Egyptští panovníci se dokonce začali považovat za syny slunečního boha Rea. Vrcholem tohoto vývoje bylo období 5. dynastie, jež je někdy označováno jako doba „slunečních králů“. Byla to doba změn v pojetí královského úřadu, administrativních reforem, transformace náboženských představ i rozvoje architektonických forem. Svůj rozkvět prožívala i pyramidová nekropole v Abúsíru, v jejímž sousedství vznikaly zvláštního charakteru, pevně spojené se solárním kultem – sluneční chrámy.
Doc. Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D. (1971) od roku 1993 pracuje v Českém egyptologickém ústavu FF UK. Dlouhodobě se zabývá egyptskou archeologií a dějinami 3. a 2. tis. př. Kr., obecně pak vývojem egyptské architektury. Na archeologických výzkumech v Egyptě se podílí od r. 1991, od r. 1994 je koordinátorem výzkumu královské pyramidové nekropole v Abúsíru. Od r. 2017 je spoluřešitelem projektu GAČR Vznik a vývoj slunečního kultu a architektury ve 3. tisíciletí před Kristem v Egyptě