Pre poskytnutie čo najlepších slúžieb používame súbory "cookies" na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom tiež na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Kliknutím na tlačidlo „Súhlasím“ súhlasíte s využívaním cookies.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Doc. Jaromír Krejčí, Ph.D.: Údolní chrámy v době Staré říše
Údolní chrámy představovaly monumentální brány do pyramidových komplexů egyptských panovníků. Terénní práce, které archeologická expedice Univerzity Karlovy prováděla v roce 2019 v prostoru kolem Niuserreova údolního chrámu, umožňují vrátit se po téměř 120 letech k problematice místa posledního odpočinku šestého panovníka 5. dynastie, krále Dolního a Horního Egypta, Niuserrea. Předběžné výsledky těchto prací budou zhodnoceny z hlediska vývoje monumentální hrobové architektury – především údolních chrámů – doby stavitelů pyramid, a to v širším rámci vývoje tehdejší staroegyptské společnosti.
Jaromír Krejčí, pracovník Českého egyptologického ústavu Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, je egyptológ s dlhou archeologickou praxou v Egypte. Špecializuje sa na riešenie otázok egyptskej archeológie a histórie obdobia od konca 4. do polovice 2. tis. pred Kr. Okrem toho sa zaoberá aj vývojom staroegyptskej architektúry. Na archeologických výskumoch v Egypte sa pravidelne podieľa od r. 1991 a venuje sa najmä výskumu stavieb na kráľovskom pohrebisku v Abúsíre. V poslednej dobe sa venuje aj výskumu slnečného kultu a jeho prejavov v Egypte v 3. tis. pred Kr. Popri tom sa na svojom domovskom dlhodobo podieľa na výuke študentov.
Prednáška bola realizovaná online, vidieť ju môžete na YouTube:
Dátum a čas konania prednášky: 19. 10. 2022 o 17:30 – 19:00
Prednáškový cyklus z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.