www.cerehis.sk info@cerehis.sk

Mgr. Branislav Kovár, PhD.: Kolaps civilizácií

Po finančnej kríze v roku 2008 a arabských revolúciách v roku 2010/2011 sa čoraz viac do popredia dostáva problematika kolapsov a zmien v spoločnosti. Tento záujem zvýšili aj aktuálne klimatické problémy a pandémia spôsobená ochorením COVID-19 alebo hrozba jadrového konfliktu. Archeológia a história sa vďaka tomuto záujmu stávajú vedami 21. storočia, pretože so zánikmi a pádmi starých civilizácii a spoločností majú najviac skúseností.

V prednáške sa pokúsime odpovedať, prečo skolabovala Západorímska ríša, ako kamenné sochy prispeli k zániku osídlenia Veľkonočného ostrova. Budeme sa rozprávať, ako to bolo s koncom vikinských osád v Grónsku, alebo ako Malá doba ľadová a pandémia moru skoro zničili našu spoločnosť v stredoveku. Spomenieme aj zánik starých Mayov a problémy v Egypte v dobe bronzovej.

Kolaps nikdy nespôsobila jedna príčina. Na prednáške si povieme niečo o starovekých a stredovekých epidémiách, o klimatických zmenách, o historickej ekonomike, o vojnách a o migrácií obyvateľstva. Kolapsy nás sprevádzajú už od vzniku prvých miest a štátov. Každý zánik je iný, ale i tak nájdem medzi nimi množstvo podobných znakov. Mnohé z nich sú viditeľné aj dnes.

Počas prednášky sa budeme pýtať a hľadať odpovede na tieto otázky: Čo a kto kolabuje? Prečo nastal kolaps? Existovali spoločnosti, ktoré prežili vlastný kolaps?

Mgr. Branislav Kovár, PhD., vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV v Nitre. Voľný čas venuje portálu HistoryLab.sk. Je spoluautorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených a Epidémie v dejinách. Napísal knihu Sila zániku. Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností. Práve teraz vychádza nová kniha – Klíma v dejinách. Ako ľudí ovplyvňovala príroda a klimatické zmeny.

 

 

Prednáška bola realizovaná online, záznam je dostupný na YouTube:

Dátum a čas konania prednášky: 27. 4. 2023 o 17:30 – 19:00

Prednáškový cyklus z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.